Dünya Kupalarının en genç oyuncuları hakkında sizlere bu yazımızda bilgi vermeye çalışacağız. Bu yazımızda bu bilgileri aktarırken, bu arada Rusya’da yapılacak olan yeni Dünya Kupası öncesinde verilmiş olan liste olarak dikkat çekerken, bundan sonraki ile turnuvada bakalım daha genç oyuncular da yer alacak mı?

Dünya Kupalarının En Genç Oyuncuları Listeye 5’ten Başlıyoruz

Listenin 5. sırasında öyle bir oyuncu bulunuyor ki, o Dünya Kupası tarihinin de en değerli oyuncusu olarak dikkat çekiyor. Çok gençti ilk organizasyona gittiğinde, 23 Ekim 1940 doğumlu olan Brezilya’lı siyah inci Pele, ilk kez organizasyona gittiğinde 17 yaş 235 günlük olarak turnuvada yer aldı. 1958 Dünya Kupası Finalleri’nde, SSCB karşısında 2 dakika yer aldı. Bu karşılaşmada bir şut çekti bu şut da direkte patlayınca, herkesin bir anda ilgisini çekmeyi de başardı. Bu karşılaşma sonrasında zaten Pele ön plana çıktı ve 1982 yılına kadar aslında Dünya Kupası tarihinin de en genç gol atan futbolcusu ünvanını korudu.

Listenin 4. sırasında en azından 2018 Dünya Kupası öncesindeki duruma göre, Kamerun’lu bir genç yer alıyor. 08 Aralık 1980’de dünyaya gelen Salomon Olembe, Fransa 98’de sahaya çıktı. Avusturya Kamerun karşılaşmasında teknik direktör Le Roy tarafından sahaya sürüldü. 25 dakika sahada mücadele eden futbolcu maç bittiğinde maçın skoru 1-1 olarak sahadan ayrılıyordu.

Dünya Kupalarının en genç oyuncuları arasında 3. sırada Nijerya’lı bir futbolcu bulunuyor. Bu futbolcu 3 Mart 1985 doğumlu olarak 2002 yılında Japonya ile Güney Kore’nin ortaklaşa düzenlemiş olduğu turnuvada kadroya çağırıldı. Burada İngiltere maçında teknik direktör tarafından sahaya çıkarılan futbolcu, maç sonrasında 0-0 beraberlikle takımının sahadan ayrılmasıyla ilk maçında beraberlik almış oldu ve listeye 3. sıradan oturmayı başardı.

Dünya Kupalarının En Genç Oyuncuları

2018 Dünya Kupası öncesinde listenin 2. sırasında tam bir Dünya yıldızı bulunuyor. Bu konuda gerçek anlamda bir yıldız olan Kamerun’lu bir golcüden bahsediyoruz. Samuel Eto’o 10 Mart 1981 yılında Kamerun’da dünyaya geldi. İlk kez 1998 yılında Fransa’da Dünya Kupası kadrosuna çağırıldı. Bu süreçte 17 yaşından 99 gün geçmişti. Kamerun ile İtalya karşı karşıya geldiği karşılaşmada görev alan Eto’o bu karşılaşmada sahadan 3-0 mağlup ayrılan tarafın futbolcusu olarak yer almış oldu. Her ne kadar morali bozuk olarak bitmiş olsa da, sonuç olarak ilk maçı ile Dünya Kupası’nın en genç 2. futbolcusu olarak tarihteki yerini aldı.

1965 yılında Mayıs’ın 7’sinde Kuzey İrlanda’da dünyaya gelen Norman Whiteside ise, 1982 yılında Dünya Kupası kadrosuna çağrıldı. Finallerden önce Manchester United tarafından hiç bir şekilde forma şansı bulamamıştı. Çok güçlü yapısıyla dikkat çeken futbolcu, Yugoslavya maçında oynadı. Bu karşılaşma 0-0 bitse de Dünya Kupalarının en genç oyuncuları liderliği henüz elden bırakmadı.