Dünya Kupalarına damga vuran kaleciler hakkındaki liste oldukça kalabalık. Biz de sizlere şimdi bu konudaki bütün kalecilerle ilgili olarak bilgi vermeye çalışacağız. İlk olarak İspanyol file bekçisi Ricardo Zamora akıllara geliyor. 1934’teki Dünya Kupası’nda İspanya’nın ilk 8’e kalmasında çok büyük etkisi oldu. Ancak, sonrasında futbol dışındaki hayatıyla çok ön plana çıktı. Zamanında hem Barcelona’da hem de Real Madrid’de forma giydi.

Dünya Kupalarına Damga Vuran Kaleciler

SSCB’nin 1960’lı yıllarda gol çizgisinden savunma organize etme başarısı ile ön plana çıkmayı başaran Lev Yashin de unutulmaz isimlerden olmayı başardı. Altın Top ödüllü file bekçisi, 150 civarında penaltı atışını kurtardı. Eusabio taraftarı onu ”Yüzyılın emsali olmayan kalecisi” olarak ilan etti. 1958, 1962 ve 1966 Dünya kupalarında ülkesinin kalesini korudu.

İngiltere’ye 1966’da Dünya Kupası kazandıran file bekçisi Gordon Banks de bu listede yer alıyor. Ancak, 1966 Dünya Kupası’nı kazandırmanın yanı sıra, 1970 Brezilya maçı performansı hala konuşulan bir kaleci. Pele’nin şutunu çelmesi gerçekten de hala jeneriklerde kullanılıyor.

Dünya Kupalarına Damga Vuran Kaleciler Listesi Oldukça Kabarık

Dünya Kupası 2018 henüz başlamadan önemli kalecilerden biri de İtalyan file bekçisi Dino Zoff olarak biliniyor. 1970’li yıllarda tam 1142 dakika boyunca hiç bir şekilde gol yemeyen isim, adını altın harflerle yazdırdı. Bu arada Maldini’den sonra Seria A’da en çok forma giyen 2. oyuncu olarak biliniyor. Dünya Kupalarına damga vuran kaleciler arasında eski Batı Almanya’dan Sepp Maier de bulunuyor. Kedi lakabıyla anılan Maier 1974 yılında takımına şampiyonluk kazandıran isimlerdein biri. Tam 4 Dünya Kupası’nda forma giydi. Çok ciddi yapısıyla arkadaşları arasında da saygınlığı olan futbolcu profesyonel kariyerini ağırlıklı olarak Bayern Münih’te geçirdi.

Dünya Kupalarına Damga Vuran Kaleciler Listesi Hakkında

Dünya Kupası 2018 heyecanı hissedilirken, bizler de sizlere damga vuran kaleciler listesine devam ediyoruz. 1978’de Dünya Kupası’nda Arjantin, Hollanda ile oynadığı finalde kalecisi Ubaldo Fillol’a çok güveniyordu. O da bunun karşılığını sahaya sergiledi. 3 kez Dünya Kupası’na katılırken, 58 kez milli takım forması giydi.

Belçika kalecisi Jean Marie Pfaff da elbette bu listede, Belçika’da özellikle Avrupa Şampiyonası’ndaki başarısıyla öne çıkan kaleci, 1986’da Maradona’ya boyun eğen kaleci olarak tanınıyor. Sovyetler Birliği kalecilerinden Rinat Dasayev de unutulmayan kaleciler arasında yer alıyor. 1982 Dünya Kupası’na resmen damga vuran isimlerden olmayı başarmıştı. Alman panzerlerinin yıllarca kalesini koruyan Oliver Kahn, Altın Top ile de ödüllenirken, aynı zamanda da Brezilya’nın 2002 yılındaki final maçında yaptığı işlerle unutulmuyor. Maçı Kahn alacak derken, maçı hediye eden de o oldu. Son olarak Dünya Kupalarına damga vuran kaleciler arasında konuşulan isim ise, Buffon. İtalya’nın kalesini yıllardır başarılı şekilde koruyan file bekçisi, uzun süre gol yemeden çok iyi maçlar çıkarmasıyla tanınmasının yanı sıra, her zaman ön planda olmayı başardı.