Bu yaz 14 Haziran ile 15 Temmuz arasında düzenlenecek olan dünya kupasındaki en önemli konulardan birisi de milli takımların formaları. Geçmiş turnuvalarda çok ilgi çekici formalarla mücadele eden milli futbol takımları dünya üzerinden de birçok futbol severin ilgisini ve beğenisini kazanmıştı. İşte Unutulmazı Dünya Kupası Formaları:

Geçmiş Dünya Kupalarındaki Unutulmaz Forma Tasarımları

2018 Dünya kupası 21. Dünya kupası olacak. Bundan önceki 20 dünya kupasında da çok ilgi çekici ve farklı tasarımda olan formalar tasarlanmıştır. Milli takımlar bu ilgi çekici formaları giydikleri için daha çok ilgi odağı olmuşlardır.

  • 2002 İtalya Forması; 2002 dünya kupası için İtalya klasik renginde olan formasıyla gözleri kamaştırıyordu. Kappa markası normalden daha göz alıcı bir mavi rengiyle formayı tasarladı. Üst kısmı daha fit olan bu formanın en önemli özelliği ise streç yapıda olmasıydı. Bu sayede diğer rakip futbolcuları İtalyanları formalarından tutup çekemiyorlardı.
  • 1998 Hırvatistan Forması; 1991 yılında Hırvatistan bağımsızlığını ilan etti. Bunu da direkt olarak katıldıkları 1998 dünya kupasına yansıttılar. Bayrakların milli takım formasına aktardılar.
  • 1974 Hollanda Forması; Hollanda milli futbol takımıyla özdeşleşmiş olan turuncu rengi bu forma üzerinde daha koyu bir tondaydı. Adidas markasının ürettiği formadaki sadelik ise zarafeti daha ön plana çıkarıyordu.
  • 1986 Fransa Forması; Adidas markasının ürettiği Fransa milli takım formasının en ilgi çekici özelliği ilk kez bayraktaki kırmızı rengin formada kullanılmasıydı.
  • 1986 Danimarka Forması; Geleneksel Hummel çizgilerini taşıyan bu forma ortadan ikiye ayrılmış ve iki farklı kırmızı renk tonu kullanılmıştı. Ayrıca forma üzerindeki küçük noktalar da ilgi çekiciydi.
  • 1990 Almanya Forması; Almanya milli bayrağının üç rengi o seneki Alman milli futbol takımı formasının üzerine yansıtıldı. Tarihin en ilgi çekici formalarından birisi oldu.

İlgi Çekici Forma Tasarımları Adidas’tan

Dünya kupasındaki en ilgi çekici forma tasarımları Adidas markası tarafından yapıldı. Özellikle takımların bayraklarındaki renkleri formaya yansıtan Adidas çizgi detaylarına da çok önem verdi. Bu da dünya kupası için unutulmaz formaların ortaya çıkmasına sebep oldu.