Dünya Kupalarının En Hızlı Golleri Şükür’den

Yıl 2002 Japonya&Güney Kore ortaklaşa olarak düzenlemiş olarak Dünya Kupası’na Türkiye 2. defa katılma başarısı göstermiş ve Senegal sonrasında artık tek rakip olarak karşısında Brezilya kalmış ancak alınan mağlubiyet ile finale çıkma şansını kaybetmişti. Artık bundan sonra önünde 3.’lük şansı kalmıştı. Ev sahibi Güney Kore rakibi olmuştu. 3.’lük maçı başlar başlamaz. Henüz maçın 11. saniyesinde harika şekilde topu sıyıran Hakan Şükür çok düzgün bir vuruşla adını ve Türkiye’yi Dünya Kupası tarihine yazdırdı. Henüz 11. saniyede atılmış olan gol hem Dünya Kupası tarihinin en erken golü olurken, aynı zamanda da Dünya Kupası 2018  gelmesine rağmen, henüz onu geçen bir gole imza atan olmadı.

Bu arada Dünya Kupası adına Türkiye’nin 3. olduğu bu karşılaşma Türkiye adına da elde edilmiş olan en büyük başarı olmayı başardı.

Dünya Kupalarının En Hızlı İkinci Golü

Dünya Kupalarının en hızlı golleri arasında ikinci sırada ise, bir Çekoslovak golü bulunuyor. 1962 yılındaki Dünya Kupası’nda, Meksika karşısına çıkan Çekoslovakya aslında favori olarak görünüyordu. Takım maça başlar başlamak takım hızlı toplarla rakip alana doğru geçerken maçın henüz 15. saniyesinde, Vaclav Vasek çok şık ve akılcı bir vuruşla topu ağlarla buluşturmayı başardı ve maçı 1-0 yaparak 2002 yılına kadar en erken golü atmayı başardı.

1934 yılında yapılan Dünya Kupası organizasyonunda, maçın 25. saniyesinde rakipten kaptıkları toplarla üç topta alana dönen Avusturya’da ceza sahasının dışından yaklaşık olarak 25 metrelik bir mesafeden Ersnt Lehner Almanya ağlarını havalandırdı ve takımını 25. saniyede öne geçirirken, 1962’ye kadar en erken gol olarak dikkat çekti.

Dünya Kupalarının En Hızlı Golleri

1982 yılında ise, gerçekten de tam bir Avrupa gücü olan İngiltere’li golcü Bryan Robson, maçın 27. saniyesinde Fransa ağlarını havalandırdı. Bu maçta pozisyon 2. kez İngilizlere geldikten sonra çok iyi şekilde topu düzeltip içeri doğru yapılan ortada Bryan Robson çok güzel bir gol attı ve 2018 Dünya Kupası öncesi en erken 4. gol olarak kayıtlara geçmiş oldu.

Bu arada 5. ve son olarak sizlere anlatabileceğimiz maç ise, Fransa – İtalya arasında 1978 yılında oynanan karşılaşmadır. Fransız orta saha futbolcusu Bernard Lacombe, çok iyi bir mücadele verirken, henüz maçın 31. saniyesinde harika bir pozisyon buldu. İki çalım attıktan sonra İtalya savunması arasına giren futbolcu topun önünde kalmasıyla yapmış olduğu düzgün vuruşla Dünya Kupalarının en hızlı golleri arasında listeye 31 saniye ile son sıradan girmeyi başardı. Önümüzdeki Dünya Kupası nasıl sona erecek bilinmez ancak, kesinlikle en azından bu goller hiç unutulmadı.