Bu zamana kadar Dünya Kupasını kazanan ülkeler konusunda bu yazımızda ilk başlangıç tarihi olan Uruguay 1930 yılındaki organizasyondan başlangıç yapacağız. 1930 yılında organizasyon Uruguay’da yapılırken, finalde Arjantin ile Uruguay karşı karşıya geldiler. Maçın sonunda 4-2’lik galibiyetiyle ayrılan Uruguay turnuvanın şampiyonu olmayı başardı. İlk şampiyon olarak tarihe adını yazdırdı.

Dünya Kupasını Kazanan Ülkeler

Dünya Kupası 2018 artık süresi de yaklaştıkça merak da artıyor. Sizlere Uruguay sonrasında, 1924 İtalya’da yapılan organizasyonda Çekoslovakya ile harika bir mücadele gösteren İtalya uzatmalarda maçı 2-1 kazanarak şampiyonluğunu ilan etmeyi başardı. 1938’de ise, bu sefer ev sahibi Fransa idi. Fransa’daki turnuvanın 3.’sü Brezilya ve 4.’sü İsveç olurken, finalde Macaristan ile karşılaşarak 4-2’lik skorla şampiyon olmayı başaran İtalya ise, bir kez daha zaferin mutluluğunu yaşadı. Bundan sonra ilk turnuva 1950 yılında yapıldı.

1950 Brezilya’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Brezilya finale kaldı karşısında rakip olarak Uruguay vardı. Uruguay, Brezilya karşısında 2-1’lik galibiyetle büyük bir zafere imza atarken, kupayı da bir kez daha kaldırmış oldu. 1954 yılında İsviçre’de düzenlenen organizasyonda İsviçre son 4 takım arasına kalamazken, Federal Almanya Macaristan karşısında 3-2’lik galibiyetle kupanın sahibi olmuş oldu. 1958 yılında İsveç’te yapılan Dünya Kupası finallerinde İsveç vardı. Rakibi olan Brezilya karşısında istediği oyunu sahaya yansıtamayınca, Pele’li takımıyla Brezilya 5-2’lik galibiyetle büyük moral bulmuş oldu. 1962 yılında Şili’de yapılan Dünya Kupası ise, Brezilya ile Çekoslovakya’nın finaline sahne oldu ve maç 3-1 sona erdi. Şampiyon Brezilya oldu.

Dünya Kupasını İlk Defa İngiltere Kazandı

Bu zamana kadar Dünya Kupasını kazanan ülkeler arasında İngiltere ilk kez 1966’da uzatmalarda Almanya’yı geçerek şampiyon olurken, 1970’de Meksika’da İtalya’yı 4-1 yenen Brezilya Dünya şampiyonu oldu. 1974’de F.Almanya kendi ülkesinde düzenlenen turnuvanın şampiyonu olurken, 1978’de ise, Arjantin kendi evinde kupayı kaldırma başarısı gösterdi. Dünya Kupası 2018 öncesinde de bu yüzden ev sahibi çok konuşulur oldu.

1982 İspanya’da İtalya şampiyon olurken, 1986 Meksika’da Arjantin, 1990 İtalya’da Almanya, 1994 A.B.D.’nde Brezilya şampiyon oldu. 1998’de ev sahibi Fransa şampiyonluğu alırken, 2002’de Japonya Güney Kore ortaklaşa düzenlediği Türkiye’nin 3. olduğu organizasyonda Brezilya şampiyon oldu. Bu arada Türkiye’nin 2. kez katılmış olduğu organizasyonda şampiyon Brezilya’ya elenmesi çok dikkat çekti.

2006 Almanya’da yapılan turnuvanın şampiyonu İtalya, 2010 Güney Afrika’da yapılan organizasyonda favori olarak görülen İspanya olurken, ve 2014 Brezilya son olarak yapılırken, bu organizasyonun şampiyonu ise, Almanya oldu. Bu zamana kadar Dünya Kupasını kazanan ülkeler arasında Almanya, Brezilya ve İtalya kupayı farklı tarihlerde 4’er kez kaldırmayı ve Dünya Kupası şampiyonu olmayı başardılar. Artık bütün herkesin beklediği 2018’de yapılacak ve Rusya’da düzenlenecek olan Dünya Kupası’nın şampiyonu kimin olacağı. Herkes büyük bir ilgiyle bekliyor.