2018 Dünya Kupası favorileri, Almanya, İspanya, Fransa ve Portekiz olarak görülüyor. Ay başında yaşanan gelişmeler ile beraber 7 ülkenin Dünya Kupası’nı garantilediği de biliniyor.

2018 Dünya Kupası elemelerinden geçen ülkeler; Meksika, Belçika, İran, Japonya, Güney Kore, Brezilya ve Suudi Arabistan olarak kayıtlara geçti ve FIFA Dünya Kupasına katılmayı garantiledi.

Avrupa elemelerinde daha şimdiden H Grubunda Belçika toplamış olduğu 22 puan ile Dünya Kupası’ndaki yerini aldı. Tarihinde tam 13. kez Dünya Kupası’nda boy gösterecek olan Belçika deplasmanda Yunanistan’ı 2-1 yenerek grup maçalarının bitmesine 2 hafta kala en yakın rakibi olan Bosna Hersek ile arasındaki farkı 8’e çıkararak rakibini ekarte etti.

Almanya Favoriler Arasında

Dünya Kupası 2018’e çıkması kesin gözü ile bakılan ve favoriler arasında yer alan Almanya da grup ikincisi ile arasında 5 puan fark bulunuyor. C Grubunda yer alan Almanya Rusya’da düzenlenecek organizasyona gitme ihtimali en yüksek olan takımlardan bir tanesi. 3 kez Dünya Kupası’nı kaldıran Almanya 2018 yılı içinde de favori isimlerin arasında yer alıyor.

Dünya Kupası’na çıkmayı garantilememiş ama çıkması kesin gözü ile bakılan bir başka ülke de İngiltere. F Grubunda yer alan İngiltere favori isimlerin arasında gösterilmese de güçlü isimlerden bir tanesi olarak biliniyor. Ayrıca D grubunun lider ismi olan Sırbistan da 2018 dünya Kupası’nda yer alması beklenen isimlerden. 2018 Dünya Kupası favorileri, Ev sahibi Rusya ise şampiyonluğa doğrudan katılıyor.

Meksika 7. Kez Ara Vermeden Dünya Kupası’nda

Meksika son 6 seferdir katıldığı Dünya Kupasına 7. Kez katılmaya hak kazandı. Tarihinde ise 16. Kez katılmaya hak kazanmış oldu. Kosta Rika ile 1-1 berabere kalan Meksika kazanmış olduğu 18 puan ile birlikte şampiyonayı garanti altına almayı başardı.

Kosta Rika ise play-off’lara katılmaya hak kazandı. Son iki maçtan bir tanesini alması dahilinde ise Rusya’ya gidebilecek.

Dünya Kupası 2018 biten Asya Elemeleri’nde ise 3. Turda gruplarını birincilik ile tamamladıkları için garantileyen İran ve Jopanya’yı grup ikincileri olan Suudi Arabistan ve de Güney Kore takip ediyor. Yine aynı grupta olan Suriye ve Avustralya da play-off oyunlarında mücadele verecek isimlerden.

Favori Futbolcular

2018 Dünya Kupası Elemeleri’nde elbette ki takımlar kadar futbolcular da göz önünde oluyor. Portekizli oyuncu Cristiano Ronaldo ise hem takımı ile hem de 7 maçta 14 kere topu ağlarla buluşturması ile oldukça popüler olan bir isim. Portekizli yıldız oyuncuyu da 12 gol ile Polonyalı Robert Lewandownski, 10 gol ile de Belçikalı Romelu Lukaku izliyor.

2018 Dünya Kupası favorileri içinde elemelerde en çok gol atam isim ise Birleşik Arap Emirlikleri’nde oynayan Ahmed Khail’in toplamda 16 golü bulunuyor.