Dünya kupalarının gol kralları ve ülkeleri hakkında sizlere bu yazımızda her türlü bilgiyi aktarmaya çalışacağız. 1930’da gerçekleşen ilk turnuva bilindiği gibi, Uruguay’da yapılmıştı. Bu turnuvanın şampiyonu da Uruguay olurken, gol krallığı ise, Arjantin’e gitmiştir. 8 gol bulan Guillermo Stabile harika mücadelesi ve golleriyle ilk gol kralı olmayı başarmış bulunmaktadır.

1934 yılında yapılan turnuva İtalya’da gerçekleşmişti. Bu turnuvada finalde elenen Çekoslovakya’nın golcülerinden Oldrich Nejedly 5 golle gol kralı olmuştu. 1938 yılında ise, gol krallığı 7 gol ile Brezilya’lı golcü döneminin en iyilerinden olan Leonidas’a gitmişti.

Dünya Kupalarının Gol Kralları Bir Çok Farklı Ülkeden

2018 Dünya Kupası gol kralı kimin olacağı merak konusu iken, sizlere önceki bilgileri aktarmaya devam edelim.2. Dünya Savaşı arasından sonra tekrar 1950 yılında yapılan organizasyonda bu defa Ademir isimli Brezilya’lı golcü 9 golle gol kralı olmayı başarmıştır. 1954 yılında ise, bu defa gol kralı Macaristan’dan çıkmıştı. 11 golle Sandor Kocsis harika bir performans ile 1954 yılının Dünya Kupası gol kralı olmuştur. 1958 yılında Fransız golcü Just Fontaine 13 golle gol kralı olmayı başarmış bulunmaktadır. 1962 yılında gerçekleşen organizasyonda bir ilk gerçekleşmiştir. Tam 6 golcü gol krallığını 4’er golle paylaşmıştır. Bunların arasında Brezilya’dan Garrincha ve Vava, SSCB’den Valentin Ivanıc, Şili’den Leonel Sanchez, Macaristan’dan Florian Albert, Yugoslavya’dan Drazan Jerkoviz yer almaktadır. Dünya kupalarının gol kralları ve ülkeleri konusunda sizlere söyleyeceğimiz bunun bir kez olduğudur. 1966 yılında Portekizli golcü İngiltere’de 9 golle gol kralı olmuştur. Portekiz’li golcü Eusebio’dur. 1970 yılında 10 golle gol kralı olan Alman golcü Gerd Müller, gol kralı olmayı başarmış bulunmaktadır. 1974 yılında Polonya’lı golcü Grzegorz Lato ise, 7 golle gol kralı olmuştur.

1978 yılında Arjantin golcülerinden olan Mario Kempes, 6 golle gol kralı olmuş bulunmaktadır. 1982 Dünya Kupası’nda dönemin en önemli golcülerinden olan İtalyan isim Paolo Rossi, 6 golle gol kralı olurken, 1986’da bu defa İngiliz futbolcu Gary Lineker yine 6 golle gol kralı olmuştur.

Dünya Kupalarının Gol Kralları Ve Ülkeleri

1990 yılında İtalyan golcü Salvatore Schillaci yine 6 golle gol kralı olmuştur. Bu arada günümüze gelirken, 2018 Dünya Kupası öncesinde en çok gol krallığının da 6 golle çıkmış olduğunun altını çizmek lazım. 1994 yılında yine 6’şar golle Bulgar golcü Hristo Stoichkov ve Oleg Salenko gol krallığını paylaşırken, 1998 yılında Hırvat golcü Davor Suker, gol kralı olmuştur. 2002 yılında Türkiye’nin 3. olduğu Dünya Kupası gol krallığını Brezilya’lı golcü Ronaldo 8 golle almıştır. 2006 yılında Alman golcü Miroslav Klose 5 golle ve 2010 yılında Hollandalı Sneijder, Alman Thomas Müller, İspanyol golcü David Villa ve Uruguay’lı Diego Forlan 5’er golle paylaşmışlardır. Dünya kupalarının gol kralları ve ülkeleri arasında son olarak 2014 yılının gol kralı ise, Kolombiya’lı James Rodriguez 6 golle olmuştur.