2018 Dünya Kupası grup elemeleri son duruma göre 21. Edisyonu gerçekleşecek olan Dünya Kupası, 2018 yılı yazında Rusya’da geçekleşecek. Dünya Kupası herkesin de bildiği gibi, dünyada uluslararası platformda spor organizasyonlarının içinde en büyük turnuva olma özelliğini taşıyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri de Olimpiyat Oyunları’ndan daha fazla seyirciyi çekmesi. 2018 Dünya Kupası’nı da bu kadar ilgi çekici yapan başka bir özellik bulunuyor. Önümüzdeki yıl Rusya’da gerçekleşecek olan Dünya Kupası, bilinen hali ile son turnuva olacak. Bir sonraki Dünya Kupası da 2022’de Katar’da gerçekleşeceği için ülke hava şartlarına uygun bir mevsim içinde gerçekleşecek. Kısacası 2022’deki turnuvalar Avrupa yaz mevsiminde oynanmayacak.

Hangi Ülkeler Dünya Kupası’nı Garantiledi?

14 Kasım 2017’de bitecek olan elemelerin sonuçları da belli olmaya başladı. 2018 FIFA Dünya Kupası Elemeleri’ni başarı ile tamamlayan ve Dünya Kupası’nda yerini ayırtan ülkeler; Meksika, Brezilya, Belçika, Japonya, Güney Kore, İran ve Suudi Arabistan oldu. Bu ülkeler için 2018 Haziran ayında başlayacak olan Dünya Kupası’nı bekleyecek.

Belçika Avrupa Elemeleri’nde H Grubunda yer alıyordu. Toplamda 22 puan elde ederek Dünya Kupası 2018’e çıkmaya şimdiden hak kazandı. Üstelik Belçika elde etmiş olduğu puan ile grup amcalarının bitmesine 2 hafta kala bu başarıyı yakaladı. En son konuk oladuğu Yunanistan’ı da 2-1 yendi. Kendisine en yakın rakibi olan Bosna Hersek ile arasındaki puan farkını da 8’e çıkardı. Belçika Dünya Kupası tarihinde 13. kere kupa heyecanına ortak olacak.

2018 Dünya Kupası grup elemeleri son durumda Almanya grup ikincisi ile aralarında 5 puan fark bulunuyor. C Grubu lideri Almanya’nın da Dünya Kupası’na çıkması kesin gözü ile bakılıyor. Bir başka kesin gözü ile bakılan isimler ise İngiltere ve Sırbistan. D Grubu’nda yer alan Sırbistan da grubun ikincisi ile aralarında 4 puan fark bulunuyor. F Grubu lideri İngiltere’nin de Dünya Kupası vizesine en yakın isim olarak değerlendiriliyor. Ev sahibi Rusya ise turnuvaya doğrudan katlan bir isim.

Amerika ve Karayipler Elemeleri

Kuzey, Orta Amerika ve Karayipler Elemeleri’nde Meksika, beşinci tur son maçta deplasmanda olduğu Kosta Rika ile 1-1 berabere kaldı ve 18 puana ulaştı. Meksika elde etmiş olduğu bu puan ile 16. kere Dünya Kupası 2018’e gitmeye hak kazanırken, 7. Kez ara vermeksizin katılmış olacak.  Kosta Rika ise play-off’lara gitmeyi garantiledi.

Güney Amerika Elemeleri’nde ise Dünya Kupası’na katılmaya en yakın duran isimler 27 puan şke Urguay ve 26 puan ile Kolombiya. Grup içinde 5. sırada yer alan Arjantin’in ise son iki maçta alacağı sonuçlara göre kaderini çizecek.

2018 Dünya Kupası grup elemeleri son durumda Asya Elemleri’nde ise İran ve Japonyanın yanı sıra Güney Kore ve Suudi Arabistan’da Dünya Kupası’nda yer alacak isimlerden.