1970 yılında Dünya kupası müsabakaları için özel olarak görev alma hakkına sahip olan Doğan Babacan, çalışmalarının karşılığını bu müsabakalarda yer alarak elde etti. Özellikle gösterilen sarı kartların büyük bir bölümü, normalde günümüzde kırmızı kart verilebilecek pozisyonlar için veriliyordu. Dünya Kupaları Tarihinde Gösterilen İlk Kırmızı Kart bir Türk hakem tarafından gösterilmiştir.

Hakemlerin kırmızı kartı sadece kavga kullanabileceğiyle ilgili söylentiler ortaya çıkmaya başlamıştı, ta ki Doğan Babacan kırmızı kart gösterene dek. Şili milli takım futbolcusunun yapmış olduğu hareket, sakatlanmaya neden olabilecek bir yapıya sahipti. Aynı zamanda maçın daha kötü bir noktaya gitmesini engelleyebilmek, oyunculara bu tarz müdahalelerde bulunmamalarını gösterebilmek için gerekli bir ceza olduğunu savunanların sayısı da bir hayli fazla.

Topla Alakasız Müdahale Kart Getirdi

Topla alakasız olan müdahale nedeniyle kart görmeyi hak eden Caszely’nin son derece önemli bir oyuncu olduğu biliniyordu. Batı Almanya ve Şili arasındaki maçta orta alanda yaşanan sert mücadele, kasıtlı olarak Alman futbolcuya saldıran Caszely’nin ilk kırmızı kartı görmesine yol açtı.

Dünya Kupasının İlk Kırmızı Kartı

Dünya kupasının müsabakalarında tanınan Türk hakem Doğan Babacan tarafından gösterilen ilk kırmızı kart, futbol tarihindeki yerini almıştır. yönettiği maçlarda adil olması, takımların herhangi birinin yanlış kararlar nedeniyle mağdur olmasına neden olmaması nedeniyle Dünya Kupası müsabakaları uzun yıllar boyunca adil bir yönetilme oynandı.

Turnuvada 33 Sarı Kart Gösterildi

Turnuvada oynanan maçlarda 1970 yılı için sarı kart gösterme oranı günümüzdeki ortalamadan bir hayli düşük. Özellikle 33 sarı kartın gösterildiği 1970 yılında futbolcular, zemin şartlarını ve topun yapısını bahane edebiliyordu. Herhangi bir sorun oluşmaması için taktikler sadece sert futbola yönelik değil, hücuma hızlı çıkmayı destekleyecek şekilde belirleniyordu.

Turnuvanın ilk kırmızı kartını gösteren Doğan Babacan, bu kararı nedeniyle cezalandırılmadı ve herhangi bir şekilde FIFA Tarafından eleştiriye maruz bırakılmadı. Dünya Kupaları tarihinde gösterilen kartla adını duyurman Türkiye’de zaten adil ve herkes için uygun kurallarla karar vermesiyle dikkat çekiyordu. Efsane hakemin elde ettiği başarılar, yönettiği maçlar bütün takımların güven içerisinde maça çıkmasını sağlamıştır.