FIFA 2026 Dünya Kupası organizasyonuna ev sahipliği yapmak isteyen iki adayın da adaylıklarının kabul edildiğini bildirdi.

FIFA tarafından yayınlanan raporda Dünya kupası turnuvasını ortak olarak düzenlemek isteyen ABD, Meksika ve Kanada ile turnuvada tek başına ev sahibi olmak isteyen Fas’ın adaylıklarının kurulan komisyon tarafından incelendiğini duyurdu.

Gerekli değerlendirilmelerin yapılmasının ardından her iki adayın başvurusunun da FIFA tarafından kabul edildiği ve 13 Haziran Çarşamba günü yapılacak olan 68. FIFA Kongresi’nde 2026 Dünya Kupası’nda ev sahibi olacak ülkenin belirlenmesi için iki adayın da oylamaya katılacağını belirtti.

ABD, Kanada ve Meksika’nın statları hazır

Yayınlanan raporda statların ve diğer binaların inşaat faaliyetlerinin halen devam ediyor olmasından dolayı Fas’ın adaylığının “yüksek risk” kategorisinde yer aldığının altı çizildi. Ayrıca raporda FIFA 2026 Dünya Kupası organizasyonuna ev sahipliği yapmak isteyen Fas’ın 14 stadından 9’unun yapımının devam ettiği ve geriye kalan 5 stadından ciddi anlamda onarıma ihtiyacının olduğunu vurgulandı. ABD, Kanada ve Meksika’nın ise dünya kupasında kullanmayı planladığı statların durumlarının iyi olduğu kaydedildi.

 

Fas 15,8 milyar Dolar ayırdı

Fas 2026 FIFA Dünya Kupası turnuvasına ev sahipliği yapması halinde bu organizasyon için 15,8 milyar dolarlık bütçe ayıracağını bildirdi.

Fas’ın başvurusunu yaptığı 2026 Dünya Kupası adaylık sürecini takip etmek amacıyla kurduğu komitenin başkanlığını Sanayi, Ticaret ve Yatırım Bakanı Mevlay Hafız el-Alemi yapıyor. Hafız el-Alemi bir basın toplantısı düzenleyerek, Fas’ın 2026 Dünya Kupası ev sahipliği yapması halinde 15,8 milyar dolarlık yatırımın yapılacağını bildirdi.

Dünya Kupası turnuvası için alt yapının güçlendireceğini söyleyen Alemi, “Yapılacak olan bu yatırım maliyetinin içerisinde, FIFA’nın talep ettiği standartlara göre stadyumların ve tesislerin yenilenmesi yer alıyor. Ayrıca diğer spor alt yapına ilişkin yatırımlar da bu bütçeden karşılanacak”  dedi.

FIFA’ya gönderilen adaylık dosyasının içerisinde 10 farklı kentte toplam 14 stadyumun yer aldığını ve bunlardan 6’sının da tamamen FIFA’nın istediği standartlara uygun olduğunun altını çizen Bakan Alemi Daha önceki yıllarda FIFA’nın talep ettiği standartlara uygun olmayan statlar ile başvurduklarını ifade etti.