Brezilya Milli Takımı ve Galatasaray’ın kaleci antrenörlüğünü yapan Claudio Taffarel, Rusya’da düzenlenecek olan 2018 Dünya Kupası’nda boy gösterecek olan takımlardan favorisini açıkladı.

Brezilya Milli Takımı ve Galatasaray’da kaleci antrenörlüğü yapan Breziya’nın eski file bekçisi Claudio Taffarel 14 haziran ile 15 temmuz arasında Rusya’da düzenlenecek olan dünya kupası hakkında konuştu.

 2014 süreci oldukça kötüydü

2014 yılında Brezilya’da düzenlenen Dünya kupası turnuvasında av sahibi ülkenin milli takımının başarısız olmasının kendilerini oldukça kötü etkilediğini ifade eden Claudio Taffarel, “Brezilya milli takımı her dünya kupasına kazanmak için gider. 2014 süreci oldukça kötüydü. Kendi evimizde kötü sonuçlar olduğumuzdan dolayı da çok üzgünüz. Grupta mücadele edeceğimiz bütün maçları kazanmak zorundayız. Diğer ülkelerin takımları sahaya bizi yenmek için çıkacaklar” ifadelerini kullandı.

Ben elbette ki Brezilyanın kupayı kaldırmasını isterim

2018 Dünya Kupası için de favori ülkesini açıklayan eski başarılı kaleci ve yeni kaleci antrenörü Taffarel, “Ben elbette ki Brezilyanın kupayı kaldırmasını isterim ama herkes şampiyon olmak isteyecektir. Ben favori olarak İspanya, Almanya ve Fransa’yı görüyorum. Ama bu turnuva da Uruguay ve Arjantin de sürpriz yapabilecek potansiyele sahip olan takımlardır” dedi.

Taffarel kimdir?

1998 yılında düzenlenen Dünya Kupasından sonra Galatasaray’a transfer olan Taffarel, sarı kırmızılı kulüpte sayısız başarı yaşadı. 2001-03 yıllarında Parma’ya tekrar transfer oldu. 2004-05 sezonuna gelindiğinde sarı kırmızılı kulüpte kaleci antrenörü olarak görev yapmaya başladı. 3 sezon burada kalan Taffarel, iki defa süper lig kupasını ve 2 defa fa Türkiye kupasını kaldırdı. Ayrıca Süper Kupa UEFA kupası şampiyonluklarında Galatasaray’ın kalesini korudu.

Taffarel, Galatasaray ile Arsenal arasında 2000 yılında oynanan UEFA Kupası final karşılaşmasında 120 dakika boyunca kalede kaldı ve hiç gol yemedi.

Başarılı Brezilyalı file bekçi, 101 defa Brezilya milli takımı forması giydi ve milli formayı en çok giyen kaleci olma unvanını kazandı. 2011-12 sezonuna gelindiğine tekrar Galatasaray’da kaleci antrenörlüğünü görevine getirildi. 17 Temmuz 2016’da bu görevinden ayrılan Taffarel 2017-18 sezonunun ikinci yarısında Fatih Terim’in tekrar teknik direktör olmasında sonra Galatasaray’a dönüş yaptı.