2018 Dünya Kupasına katılmayı garantileyen ülkeler ise şu şekilde belli oldu: Suudi Arabistan, İran, Güney Kore, Japonya, Meksika, Belçika ve Brezilya. Bunun yanı sıra bazı ülkelerin ise aldıkları puan doğrultusunda Dünya Kupası’na katılması kesin gözü ile bakılıyor.

Asya Elemeleri

Biten Asya Elemleri’nde 4 takımın belli olması 2018 Dünya Kupası’na gitmeye hak kazananların bir kısmını da belirlendi. Gerçekleşen üçüncü turda gruplarını ilk sırada tamamlayan ve önümüzdeki sene Rusya’ya gitmeyi garantileyen ülkeler İran ve Japonya oldu. Bu iki ülke ile birlikte grubun ikincileri olan Güney Kore ve Suudi Arabistan da 2018 Dünya Kupası’nda yer alacak isimlerden.

Grupların üçüncüleri olan Avustralya ve Suriye de play-off’lara katılmaya hak kazandılar.

Asya Elemeleri’nde en çok gol atan isim ise Ahmed Khalil tam 16 kere topu ağlara gönderdi. Aynı zamanda da yıldız futbolcu 2018 FIFA Dünya Kupası Elemeleri’nde en çok gol atan isim olarak Cristiano Ronaldo’yu da geçiyor.

Avrupa Elemeleri

Dünya Kupası 2018 Avrupa Elemeleri’nde  Rusya’yı gitmeye garantileyen Belçika H Grubunda 22 puan ile liderliğini korudu. Misafir olduğu Yunanistan’ı 2-1 mağlup ederek maçların bitmesine 2 hafta kala ikinci sırada yer alan rakibi olan Bosna Hersek ile arasındaki puan farkını 8’e çıkarttı. Grup lideri Belçika ise tarihinde 13. Kez Dünya Kupası’nda yer alacak.

Almanya da C Grubunda liderliğinin koruyor. Grup ikincisi ile aralarında 4 puan fark bulunan Almanya’nın da Rusya’ya gitmeye en yakın takımlardan bir tanesi. F grubundaki lider İngiltere de kesin bir durum olmamasına rağmen Rusya’ya gitmesi bekleniyor. D Grubu lideri olan Sırbistan’ın da rakibi ile aralarında 4 puan fark bulunuyor, Sırbistan’ın da Rusya’da olması bekleniyor. Avrupa Elemeleri’nde Ronaldo 7 maçta 14 gol atarak en çok gol atan oyuncu oldu.

2018 Dünya Kupasına katılmayı garantileyen ülkeler arasında hiç kuşkusuz ev sahibi olan Rusya doğrudan şampiyonaya katılacak tek isim olarak biliniyor.

Meksika Aralıksız 7’nci Kez

Karayipler, Kuzey ve Orta Amerika (CONCACAF) Elemleri’nde Meksika Kosta Rika ile 1-1 berabere kalarak 18 puana ulaştı. Böylelikle de Meksika ara vermeden 7. Kez Dünya Kupası’nda olmaya hak kazandı. Meksika’nın toplamda ise 16 kere Dünya Kupası’na katıldı.

Toplamda 15 puanı bulunan Kosta Rika ise play-off’lara katılabilecek. 2 maçtan birinden galibiyet alabilirse de Kosta Rika’da Rusya’ya gidebilecek.

Güney Amerika Elemleri

Güney Amerika (CONMEBOL) Elemleri’nde Brezilya haftalar öncesinden yerini garantileyen ülkeler arasında yer aldı. Grup maçlarının tamamlanmasına çok az bir vakit kala ise Dünya Kupası 2018’e katılmaya en yakın olan isimler 27 puan ile Urguay ve 25 puan ile de Kolombiya. Arjantin’in ise son iki maçta alacağı sonuçlar ile 2018 Dünya Kupasına katılmayı garantileyen ülkeler arasına girebilir.