2018 Dünya Kupası yaklaşırken, Brezilya’nın efsanesinden sambacılara eleştiri geldi. Brezilya milli takımının Neymar’a bağımlı bir futbol sergilediğini dile getiren Pele, bu futbol anlayışının büyük risk getirdiğini söyledi.

Brezilya ulusal basınına demeç veren Pele, sambacıların teknik direktörü Tite’ye güvendiğini ancak oynattığı futbolun Neymar’a bağımlı olmasının risk getirdiğini söylediği röportajında, “Tite mükemmel bir taktisyen ve iyi bir antrenör. Ancak Brezilya milli takımının kadrosunu %100 verimle kullandığını söylemem ve taktik anlayışının Neymar’a fazla bağlı olduğundan endişe duyuyorum. Brezilya milli takımı şu an iyi oynasa da, 2018 Dünya Kupası macerasında 2014’teki gibi bir facia yaşayabiliriz” ifadelerini kullandı. Hatırlanacağı üzere 2014 Dünya Kupası’nda ev sahibi Brezilya, Almanya’ya yarı finalde 7-1 elenerek tarihi bir hezimet yaşamıştı.

Pele bu futbol anlayışına rağmen Neymar’ın 2018 Dünya Kupası yıldızı olabileceğini ve hali hazırda en iyi futbolculardan birisi olduğunu belirtti. Pele, “Neymar 2014 Dünya Kupası’ndaki gibi tecrübesi az ve kuvvetsiz bir futbolcu değil. 2018 Dünya Kupası’nı Brezilya’nın kazanması için önemli bir güç ancak diğer takım arkadaşlarının Neymar’a mutlak suretle destek vermesi gereklidir” sözleriyle belirtti.

2014 Dünya Kupası Brezilya – Almanya Maçı Hala Hafızalarda

2014 Dünya Kupası ev sahipliğini yapan Brezilya’da, Almanya’ya kaybedilen 7-1’lik maç hala gündemde. Hatırlanacağı üzere çeyrek finalde Neymar sakatlanmış ve Almanya karşısında yarı final maçında Neymar’sız çıkan Brezilya, tarihinin en büyük hezimetini yaşamıştı. Pele bu maça atıfta yaparak, “Neymar büyük bir silah, ancak Neymar’sız işleyen bir planın olması gerekli. 2014 Dünya Kupası hezimetini, 2018 Dünya Kupası’nda yaşamamak için bu gerekiyor” ifadelerini kullandı.

2018 Dünya Kupası Şampiyonluk Favorileri

Uluslararası bahis siteleri ve spor otoriteleri 2018 Dünya Kupası için Almanya, Fransa ve Arjantin’i bir adım önde görürken; plase favoriler arasında da Brezilya ve İspanya’yı görmektedir. 2018 Dünya Kupası milli takım kadrolarının Transfermarkt değerine göre Fransa, 2018 Dünya Kupası’na katılan milli takımlar içinde en değerli kadroya sahip. Üstelik Karim Benzema’nın milli takıma davet edilmemesine rağmen Fransa; Brezilya, Almanya, Arjantin ve İspanya gibi köklü futbol ülkelerinden daha değerli bir kadroyla 2018 Rusya Dünya Kupası’na katılıyor.