Öncelikle Yugoslavya milli takımında forma giyen fakat Yugoslavya’nın dağılmasıyla birlikte karşılaşmalara farklı şekilde katılım gösteren Dejan tarihe geçen bir futbolcudur. Bunun en önemli nedeni ise, Dünya Kupası tarihinde toplamda üç farklı milli takımda birden yer almış olmasıdır. Onlarca futbolcunun hem kökenlerinin bulunduğu ülkede hem de belirli süreden daha fazla yaşadığı ülkenin milli takımında forma giydiği biliniyor. Dejan Stankoviç 3 Farklı Ülke İle Dünya Kupalarında Oynayan Tek Futbolcu olarak tarihe çemiştir.

Yugoslavya Milli Takımı

Yugoslavya milli takımında 22 Nisan 1988 tarihinde forma giymeye başlayan futbolcu özellikle oynadığı 40 karşılaşmayla Yugoslavya’da yeterli tecrübeye sahip oldu. Dejan Stankoviç’in oynadığı 4 müsabakanın ardından 2003 yılında Sırbistan – Karadağ takımına geçmesiyle birlikte kariyeri de bir anda etkilendi. 19 yaşında milli takımda yer alan futbolcunun ikinci milli takımına ise 24 yaşında olgun bir şekilde geçmesiyle birlikte oyun yapısı bu takıma uygun bir hal aldı.

Sırbistan – Karadağ Milli Takımı

İkinci milli takımı olarak Yugoslavya’nın dağılmasının ardından geçiş yaptığı bilinen futbolcu bu milli takımda 10 numaralı formayı giydi. Çok sayıda şampiyonluğu bulunan 1978 doğumlu futbolcu şuan 39 yaşında. 24 yaşına geldiğinde oynamaya başladığı ikinci milli takımla birlikte 21 maça çıktı ve 4 gol atmayı başardı. Dejan Savicevic önderliğinde maçlara çıktığı takımla 2003 yılından 2006 yılına kadar başarılı bir performans sergiledi.

Yugoslavya’nın dağılmasıyla birlikte kurulan Sırbistan – Karadağ milli takımında yer alan futbolcu bunun ardından üçüncü milli takımına çağırıldı.  Üçüncü milli takımıyla oynadığı maçlarda da son derece başarılı sonuçlar alan ve takımının orta alanını genellikle savunma başarısıyla koruyan bir oyun oynayarak dengeli sonuçların alınmasını sağladı.

Dejan Stankoviç Sırbistan Milli Takımı

Sırbistan bünyesinde 2006 yılının 16 Ağustos tarihinden itibaren oynamaya başlayan futbolcu bu milli takımla ise 42 maça çıktı. Toplamda 3 gol atan milli futbolcu merkez orta saha görevini uzun yıllar boyunca sürdürdü. Avrupa Şampiyonası elemeleri, dostluk maçları, Dünya kupası ve Dünya kupası elemeleri bünyesinde sahada yer aldı. Dünya kupası üç maçında görev alan futbolcu bu maçlarda Sırbistan formasıyla270 dakika mücadele etti.