2006 yılında Almanya’da düzenlenen özel organizasyon olan Dünya Kupası, onlarca takımın şampiyonluk hevesiyle katıldığı bir yarışmadır. Özellikle Miroslav Klose’nin attığı gollerle gol kralı olduğu turnuvada Ronaldo’nun başarısı ve Zidane’nin davranışı, turnuvanın kaderini baştan yazdı. Oynanan 64 karşılaşmada atılan 147 golle birlikte ülkeler, başarılı sonuç alabildikleri tüm alanlarda özel taktiklerle galibiyet girişimlerinde bulundu. Turnuvayı ise 110. Dakikada Zidane’den eksik kalan Fransa yerine İtalya kazandı. 2006 Almanya Dünya Kupası Finali Zinedine Zidane kafa atma olayı maçında önüne geçti.

Zinedine Zidane Tarihe Adını Yazdırdı

Fransa’nın finale kadar gelmesinde en büyük katkıya sahip olan futbolculardan bir tanesi olan Zidane’nin başarılı sonuçları etkilediği biliniyor. Tarihe adını son derece önemli bir penaltı golüyle yazdırmak ve takımına şampiyonluğu getirmek yerine, Fransız oyuncu rakibine kafa atmayı seçti. Attığı gol, turnuvanın galibi ve maçtaki diğer yıldız oyuncuların kim olduğu konuşulmak yerine, yapılan bu hareket 10 yıldan uzun süredir konuşulmaya devam ediliyor.

Maç Sonunda Futbolu Bıraktığını Açıkladı

Maçtaki gerginlik, rakip takım oyuncusu Marco Materazzi’nin hakaret etmiş olmasıyla birleştiği için Zinedine Zidane hiç beklenmedik bir hareket yaptı. Futbol tarihinde daha önce görülmemiş bir şekilde Materazzi’ye saldıran Zidane, rakibinin göğsünün tam ortasına kafa attı. Acıyla yerde kıvranan Materazzi’yi gören hakem, Fransız futbolcuya direkt olarak kırmızı kart çıkarttı. Soyunma odasına gitmek zorunda kalan Zidane, bir daha hiçbir zaman futbolcu olarak yeşil sahalara dönmeyecekti. Fransa tarafından yapılan açıklamada oyuncunun yaptığı davranışla ilgili farklı durumlar söz konusu oluyor. Maç sonunda futbolu bıraktığını açıklayan Zidane, kafa attığı futbolcudan ise özür dilemedi.

İtalya Penaltılarla Maçı Kazandı

İtalya oynadığı müsabakalarla birlikte Dünya Kupası tarihinin en dikkat çeken takımlarından bir tanesiydi. Fransa’nın İtalya kadar başarılı bir geçmişi olmasa dahi, özellikle Fransa’yı yenerek Dünya Kupası’nın sahibi olması herkesin dikkatini çekti.  Normal süresi 1-1 biten maçta penaltılara geçildiğinde gülen taraf İtalya oldu. Atılan penaltılarda 5-3 İtalya galibiyeti ortaya çıktı. 1934 – 1938 ve 1982 yıllarına ek olarak İtalya 2006 yılındaki turnuvada da finalde başarılı sonuç elde etti. Turnuvada şampiyonun konuşulmasından daha çok, Zidane’nin kafa atışı konuşuldu.