Rusya’nın ev sahipliğini yapacağı FIFA 2018 Dünya Kupası’nın resmi topu olan Telstar-18’in  Rus kozmonot Anton Şkaplerov’un tarafından önceden gönderildiği yer olan Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (UUİ) geri getirildiği bildirildi.

Soyuz MS-07 uzay aracına ait olan iniş kapsülünün yeniden Dünya’ya inişinin takip edildiği Uçuş Kontrol Merkezi’nde hazır bulunan Sputnik muhabirinin ilettiğine göre, Rusya’nın ev sahipliği yapacağı FIFA 2018 Dünya Kupası resmi topu olan Telstar-18’in Rus kozmonot Anton Şkaplerov tarafından yeniden Dünya’ya getirildiğini bildirdi.

Dünya Kupası Resmi Topu Uzaydan Geri Getirildi

Rusya Federal Uzay Ajansı Roskosmos’un başkanı Dmitriy Rogozin de UUİ iniş kapsülünün Dünya’ya inişini izlemek amacıyla ilk defa Uçuş Kontrol Merkezi’nde bulundu.

Roskosmos’un daha önce bildirdiği üzere Dünya yörüngesine götürülen Telstar-18’in FIFA 2018 Dünya Kupası’nın açılış karşılaşmasında kullanılacak. Roskosmos bunun yanından Rus kozmonotlar Oleg Artemyev ve Anton Şkaplerov’in UUİ’nin içinde yer çekimi olmadan Telstar-18’le oynarken çekilmiş olan videolarını yayınladı.

Anton Şkaplerov’in yanında UUİ’nin içinde toplam 168 gün kalan ABD’li astronot Scott Tingle ve Japon astronot Norishige Kanai’de tekrar Dünya’ya dönüş yaptı.

Rusya’da ki 2018 Dünya Kupası 14 haziran tarihi ile 15 temmuz tarihleri arasında Kazan, St. Petersburg, Moskova, Kaliningrad, Samara, Nijniy Novgorod, Rostov-na-Donu, Saransk, Yekaterinburg, Volgograd ve Soçi’de olmak üzere toplam 11 kentte oynanacak. Dünya’nın en önemli turnuvalarından olan FIFA 2018 Dünya Kupası şampiyonasının açılış ve kapanış maçları Moskova’da bulunan Lujniki Stadyumu’nda oynanacak

Neden uzaya gönderildi?

Rus haber ajanslarından olan TASS’ın verdiği bilgilere göre, Telstar-18, Adidas’ın 2010 yılında Güney Afrika’da düzenlenen dünya kupasında kullanılmak amacıyla özel ürettiği top olan Jabulani’ye yöneltilen eleştirilerden kaçınmak için uzaya gönderildiği öğrenildi.

Ayrıca yine TASS’da yer alan haberlere göre, 2018 dünya kupası topu Telstar-18 her türlü basınç basınç ve direnç altında en ince detaylara dikkat edilerek test edildiği ve bu testler sonucunda da herhangi bir basınçtan etkilenmediği sonucuna varıldı. Topun yer çekimi olmayan ortalarda birçok teste tabi tutulduğu da verilen bilgiler arasında.

Yıldızlar Tanıttı

Top geçen sene Moskova’da düzenlenen törende Messi, Zidane ve Del Piero gibi yıldızlar tarafından tanıtıldı.