2018 Dünya Kupasına vize alan ülkeler belli olmaya başladı. Asya Elemeleri’nin bitmesinin ardından Asya kıtasından 4 ülke 2018 Dünya Kupası Elemeleri’nden geçerek vize almayı başarırken, üç ülke daha şampiyona için vize alarak Rusya’yı garantiledi. Ev sahibi Rusya ise doğrudan şampiyonaya katılabilecek. 2018 Dünya Kupası’na aylar kala heyecanın gitgide tırmanıyor. Bazı ülkeler ise şampiyonaya katılması neredeyse kesin gözü ile bakılıyor.

İlk Koltuk Brezilya’nın

Güney Amerika (CONMEBOL) Elemeleri’nde yer alan Brezilya aylar öncesinden 2018 Dünya Kupası’na vize alan ilk isim olmuştu. Urguay ile Peru’da gerçekleşen maçta Brezilya’nın Peru’yu 2-1 yenmesi ile Rusya şampiyonasına ilk adını yazdıran isim olan Brezilya vizesini en erken garantileyen isim oldu. Grup maçlarına az bir zaman kala ise Uruay 27 puana, Kolombiya ise 26 puana ulaştı. Avantajlı iki takımın grubundaki ise Arjantin 24 puan ile onları beşinci sıradan izliyor. 2018 Dünya Kupası vize şansını riske atan Arjantin’in kaderi se son oynayacağı iki maç ile belli olacak. Fakat Avantajın Urguay ve Peru’da olduğu ise açık bir şekilde görülüyor.

Asya Elemeleri Tamamlandı

Tamamlanan Asya elemelerinin ardından ise Dünya Kupası 2018 elemleri için 4 takım vize aldı. Elemelerin üçüncü turunda gruplarında birinci olan Japonya ve İran Rusya’da gerçekleşecek olan 2018 Dünya Kupası’nda vize aldı. Suudi Arabistan da Asya Elemeleri’nde B Grubunda Japonya’nın hemen arkasından gelerek vize almayı başardı. Aynı şekilde de Güney Kore de gruplarını 2. Bitirerek Dünya Kupası’nde vize sahibi oldu.

2018 Dünya Kupasına vize alan ülkelerin yanı sıra gruplarında üçüncü olan Avustralya ve Suriye de play-off oynama hakkına sahip.

Meksika Aralıksız Dünya Kupası’nda

Kuzey, Orta Amerika ve Karayipler (CONCACAF) Elemelerinde beşinci turun son maçını Kosta Rika ile oynayan ve 1-1 berabere kalan Meksika, elde etmiş olduğu 18 puan ile Dünya Kupası’nda vize almayı başardı. Meksika elde etmiş olduğu bu başarı ile 7 kez ardı ardına ve toplamda da 16. Kere Dünya Kupası’na katılmaya hak kazandı. 15 puanlı Kosta Rika ise play-off’lara gitmeyi garantileyerek Dünya Kupası 2018 şansını kaybetmedi.

Avrupa Elemeleri

Avrupa Elemleri’nde H Grubu içinde yer alan Belçika da kazanmış olduğu 22 puan ile Dünya Kupası’nda vize almayı şimdiden başardı. Belçika Yunanistan’da Yunanistan’ı 2-1 mağlup ederek grup maçları tamamlanmadan en yakın rakibi ile farkını 8 puana çıkartarak vize alan bir başka isim oldu. Belçika da 13. Kez Dünya Kupası’nda yer alacak.

2018 Dünya Kupasına vize alan ülkeler arasına grubundaki ikinci ile aralarında 5 puan fark olan C Grubundaki Almanya, F Grubundaki İngiltere ve D Grubundaki Sırbistan da girmesi bekleniyor ve hatta kesin gözü ile bakılıyor.