Yetenekli fakat sahtekar olarak tanımlanan yorumlarla, haberlerle tarihe geçen futbolcuların başında Maradona geliyor. Oynadığı futbola söylenecek hiçbir söz bulunmuyordu fakat bunca başarıya, yeteneğe rağmen İngiltere’yi turnuva dışına iten golü bariz bir şekilde eliyle atmış olması, 1986 yılından itibaren kötü adam olarak görülmesine neden oluyor. 1986 Meksika Dünya Kupası Maradona Tanrının Eli turnuvaya damga vurdu.

Hakem Hatalarına Alışıldı

Özellikle ev sahibi lehine ve seyirci ortalaması düşük, kalitesiz futbola sahip takımların aleyhine kararlar çıktığı görülüyordu. İngiltere kaliteli bir futbol oynamasına, iyi bir kadroya sahip olmasına rağmen Arjantin’in lehine hakem hatasına kurban giden takım oldu.

Göz Göre Göre Şampiyonluk El Değiştirdi

İngiltere’ye karşı attığı golle birlikte milyonlarca kişinin nefret ettiği bir isim haline gelirken, kendisini en az eleştiren halk ise kendi halkıydı. Başarıları nedeniyle direkt olarak turnuvanın kaderine etki etmiş olsa dahi, İngiltere’yi turnuva dışına atmasına neden olan hareketi günümüzde halen konuşuluyor.  İngiliz golcü Gary Lineker turnuva boyunca her ne kadar altı golle kral olmuş olsa dahi, takımını haksız durum nedeniyle şampiyonluğa taşıma konusunda istenen başarıyı elde edemedi.

Dünya Kupası tarihindeki en önemli hakem hatalarından biri olan bu olay “Tanrı’nın Eli” olarak tanımlanıyor. Gol atma konusundaki başarısına ek olarak takımına yaptığı katkı nedeniyle olağanüstü oyun oynadığını herkes biliyordu. Attığı golü eliyle ağlara gönderdiğini itiraf etmemesi, bir milleti haksız bir şekilde turnuva dışında bırakması, turnuvadaki kötü adam olarak tanımlanmasına neden oluyordu.

Brezilya Ve Fransa Maçı Tarihe Geçti

Brezilya’nın son derece dikkatli bir şekilde yaptığı hücumlar nedeniyle tüm rakipleri uzun süre boyunca afallıyordu. Aynı durumun Fransa karşılaşmasında ortaya çıkmasıyla birlikte pek çok farklı haber yapıldı fakat ortak alınan karar ise turnuvanın en heyecanlı maçı olduğuna yönelikti.

Daha 18. Dakikada öne geçen Brezilya’nın ilk yarıyı üstünlük kurarak bitirmesi mümkün olması. Son beş dakika kala Michel Platini tarafından atılan gol, takımın yarı finale gitmesini sağlayan en önemli olaylardan biriydi. Fransa milli takımının kalecisi Bats tarafından düşürülen Branco, maçta bir penaltı kararının alınmasına neden oldu. Özellikle Brezilya’nın yarı finale yükseleceğini düşünen taraftarlar, Zico tarafından kaçırılan penaltı nedeniyle takımlarını yarı finalde izleme şansını kaybettiler.